Książki na temat Holocaustu

Twój koszyk jest pusty.

Przejdź do głównej treści »

Z otchłani - Zofia Kossak

Z otchłani - Zofia Kossak

Oceń ten produkt jako pierwszy

Dostępność: Brak w magazynie

22,00 zł

Krótki opis

Autorka w sposób niezwykle prawdziwy przedstawiła obozowe realia obnażając system terroru i ludobójstwa w obozach hitlerowskich.

Zofia Kossak. Z otchłani

Kliknij na obrazek aby obejrzeć pełną wersję

Zmniejsz
Powiększ

Więcej widoków

  • Zofia Kossak. Z otchłani

Szczegóły

Wybitna pisarka Zofia Kossak urodziła się 8 sierpnia 1890 r. w Kośminie na Wołyniu. W swej bogatej twórczości wiele miejsca poświęciła tematyce historycznej i religijnej.

Podczas okupacji hitlerowskiej mieszkała w Warszawie, gdzie niezwykle aktywnie i ofiarnie uczestniczyła w działalności konspiracyjnej. Była współorganizatorką Frontu Odrodzenia Polski i Rady Pomocy Żydom ("Żegoty"). Poszukiwana przez gestapo, ukrywała się pod nazwiskiem Zofia Śliwińska.

25 września 1943 r. została aresztowana na ulicy z materiałami obciążającymi i nie zidentyfikowana uwięziona na Pawiaku. 5 października 1943 r. w transporcie 244 więźniarek przywieziono ją do KL Auschwitz II-Birkenau i ozna- czono numerem 64491.

W obozie spotkała się z pomocą i opieką więźniarek. Dzięki ich staraniom pełniła funkcję stróża nocnego (Nachtwache) w jednym z baraków, a gdy zachorowała na tyfus, została umieszczona w obozowym szpitalu w Birkenau. Byłe więźniarki w swych relacjach wspominają o jej uczestnictwie w zakonspirowanych zebraniach, o opowiadanych przez nią wydarzeniach historycznych, bajkach góralskich i legendach, dzięki którym mogły chociaż przez chwilę zapomnieć o obozowej rzeczywistości.

W kwietniu 1944 r. z wyrokiem śmierci znalazła się ponownie na Pawiaku. Usilne zabiegi Delegatury Rządu doprowadziły do jej zwolnienia na dwa dni przed wybuchem powstania warszawskiego. Wspierała je artykułami publikowanymi głównie w prasie AK. Zimę 1944/1945 roku spędziła w Częstochowie, pisząc wspomnienia z obozu zatytułowane "Z otchłani". W sposób niezwykle prawdziwy przedstawiła w nich obozowe realia. Po raz pierwszy zostały one opublikowane w 1946 roku.

W latach 1945-1956 Zofia Kossak mieszkała w Anglii. W 1957 r. wróciła do Polskii kontynuowała pracę literacką i publicystyczną. Zmarła w 1968 r.

Informacje dodatkowe

Tytuł Z otchłani
Autor Kossak Zofia
Wydawca Nie
ISBN Nie
Rok wydania Nie
Okładka Nie
Inne języki N/D
Szerokość Nie
Wysokość Nie
Informacje dodatkowe Nie

Mogą cię również zainteresować następujące produkty

List Gończy - Kazimierz Albin

List Gończy - Kazimierz Albin

20,00 zł
Płakaliśmy bez łez - Gideon Greif

Płakaliśmy bez łez - Gideon Greif

40,00 zł
Dziennik Anny Frank

Dziennik Anny Frank

35,00 zł
 

Tagi produktu

Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.