Książki na temat Holocaustu

Twój koszyk jest pusty.

Przejdź do głównej treści »

Nadzieja umiera ostatnia - Halina Birenbaum

Nadzieja umiera ostatnia - Halina Birenbaum

Dostępność: W magazynie

27,00 zł
LUB

Krótki opis

„Nadzieja umiera ostatnia” jest już „klasyczną” i od lat ważną pozycją w literaturze poświęconej Holocaustowi. Po raz pierwszy ukazała się w Polsce w 1967 r.

Nadzieja umiera ostatnia - Halina Birenbaum

Kliknij na obrazek aby obejrzeć pełną wersję

Zmniejsz
Powiększ

Więcej widoków

Szczegóły

Halina Birenbaum. Nadzieja umiera ostatnia

Twórczość Haliny Birenbaum jest świadectwem pamięci o Holocauście i zarazem dowodem niezniszczalności najbardziej ludzkich uczuć: nadziei, miłości do świata i życia w każdej postaci. „Nadzieja umiera ostatnia” jest już „klasyczną” i od lat ważną pozycją w literaturze poświęconej Holocaustowi. Po raz pierwszy ukazała się w j. polskim w 1967 r. Doczekała się wielu wydań i tłumaczeń na język angielski, francuski, niemiecki, hebrajski i japoński.

Książka opowiada prostym, lecz przez to tym bardziej poruszającym, językiem, o doświadczeniach autorki, która w momencie wybuchu II wojny światowej miała 10 lat i była uczennicą jednej z warszawskich szkół powszechnych.

We wrześniu 1939 r. mieszkała z rodzicami i braćmi przy ul. Nowiniarskiej. Po wybuchu wojny całą rodzinę przesiedlono do getta, gdzie mieszkała aż do wybuchu powstania. Przez pewien czas ukrywała się w bunkrze przy ul Miłej 3. W maju 1943 r. została wywieziona do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Wyzwolenia doczekała w obozie Neustadt-Glewe, gdzie trafiła po obozowej gehennie obejmującej KL Auschwitz i KL Ravensbrück. Większość najbliższej rodziny wojny nie zdołała przeżyć. Dopisana w 1986 r. 30-to stronicowa „Wyprawa w przeszłość” opisuje wrażenie po odwiedzeniu miejsc, w których spędziła dzieciństwo i przeżyła najstraszniejsze chwile w czasie okupacji. Jak mówi autorka: „Pierwszą swą podróż do Polski odbyłam po czterdziestu latach i nazwałam ją ‘Wyprawa w Przeszłość - Polska 1986’. Podróż ta zaowocowała wieloma posunięciami w moim życiu. I nie tylko w moim, bo nasz starszy syn Yakov Gilad, wraz z kompozytorem i śpiewakiem Yehudą Polikerem, stworzył wówczas jedną ze swych najlepszych płyt Popiół i kurz. Napisał piękną piosenkę: Dokąd ty jedziesz/tam nikt nie czeka/ wieczność to tylko/popiół i kurz...”.

Informacje dodatkowe

Tytuł Nadzieja umiera ostatnia
Autor Birenbaum Halina
Wydawca Nie
ISBN Nie
Rok wydania Nie
Okładka Nie
Inne języki Nie
Szerokość 12 cm
Wysokość 19 cm
Informacje dodatkowe Wydawca: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Oświęcim 2001

Mogą cię również zainteresować następujące produkty

Dzieciństwo w pasiakach - Bogdan Bartnikowski

Dzieciństwo w pasiakach - Bogdan Bartnikowski

22,00 zł
Halina Birenbaum. Wołanie o pamięć

Halina Birenbaum. Wołanie o pamięć

18,00 zł
Przeżyłam Oświęcim - Krystyna Żywulska

Przeżyłam Oświęcim - Krystyna Żywulska

28,00 zł
 

Tagi produktu

Inni klienci oznaczyli ten produkt następującymi tagami:

Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.